×
ENDÜSTRİGM KUMLAMA TESİSLERİ

Endüstrigm Kumlama Tesisleri
Endüstrigm Kumlama Tesisleri
Endüstrigm Kumlama Tesisleri

Kumlama Kabini - Tesisi

Endüstri GM olarak sektöre ilk adım attığımız günden beri yaptığımız çalışmalarla birlikte lider firma olma özelliğini elimizde bulunduruyoruz. Yaptığımız çalışmalarda ekonomik olmak ve verimliliği en üst seviyelerde tutmak amaçlandığından, hızlı ve kararlı bir şekilde büyümeye devam etmekteyiz. Bu kapsamda aynı zamanda ürünlerimizi kullanan firmaların gördüğü yarar sonucunda kendi bünyelerinde yaşadıkları gelişmelerin arttığını görmeleri sonucunda da sektörün vazgeçilmez ismi olma noktasında müşterilerimizin bize sağladığı haklı gururu yaşamaktayız.

Endüstri alanında yaptığımız çalışmalar sayesinde birçok farklı sorun üzerinden kullanıcılarımızı memnun etmek ve son teknolojiye sahip olan cihazları kullanmalarını sağlayarak hem ekonomik çözümler sunmakta hem de kaliteli ürün elde etmelerini sağlamaktayız. Bu durum aynı zamanda temin ettikleri cihazların daha uzun ömürlü olmasıyla da doğrudan etkilidir. Endüstri GM olarak son yaptığımız çalışmalarla birlikte özellikle kumlama kabini ve kumlama tesisi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız yatırımlarla birlikte güçlü bir alt yapı oluşturarak siz değerli kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz.

Kumlama Nedir?

Kumlama, metal üzerinde özellikle havada ki nemin de etkisiyle zamanla oluşan yağ, kir, pas ve korozyonun ortadan kaldırılması için uygulanan bir yöntemdir. Burada ki amaç metal üzerinde oluşan bu olumsuz durumların kaldırılarak metalin yeniden boyanması için uygun zeminin oluşturulması çalışmasıdır. Bu işlem yapılmadığı takdirde metal üzerinde meydana gelen bu bozulmalar zaman içerisinde ürünü kullanılamaz hale getirecektir. Bu da cihazın daha kısa süre kullanılabilmesine olanak sağladığından dolayı verimliliği de doğrudan etkileyecektir.

Kumlama uygulaması yapılırken grit (Kumtaşı) ismi verilen aşındırıcı bir madde kullanılmaktadır. Burada söz konusu olan gritler, 170 m/s'ye kadar çıkan hızlarla püskürtülmekte ve metal üzerinde ki yağ, kir, pas ve korozyon gibi yabancı unsurlar temizlenmektedir. Burada sarf malzemeye hız kazandıran 3 unsur bulunmaktadır. Bunlar;

 • Havasız türbinler
 • Basınçlı hava veya
 • Elektrikli pompa (su jeti temizleme)

Kumlama Kabini

Gerçekleştirilen kumlama işleminin oldukça dikkatli bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan tüm işlemlerden bir sonuç alınamayacaktır. Bununla birlikte yapılan kumlama işleminden en iyi sonucu almak için belirli kriterler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Makine tipi
 • Proses parametreleri
 • Seçilen sarf malzeme

Bunlarla birlikte kumlama işleminin gerçekleştirileceği kumlama kabini içinde bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler özellikle kabinin gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılamasına bağlıdır. Biz Endüstri GM olarak sizin için en kullanışlı kumlama kabinini temin ederken aynı zamanda yaptığınız çalışmalardan en yüksek verimi elde etmenize yardımcı olmaktayız.

Kumlama kabininde üzerinde durulması gereken önemli hususlar;

 • Kumlama işlemi sırasında kullanacağınız yüzey aşındırıcı malzemenin doğru seçilmesi gerekmektedir.
 • Kumlama işlemi uygulanacak olan malzemenin kabinin boyutlarına uygun olması gerektirmemektedir. Aksi takdirde istenen verim elde edilemeyecektir.
 • Kumlama işleminde kullanılacak olan gritin daha sonra geri dönüşüm noktasında değerlendirilebilmesi ve daha yüksek oranda verim elde edilmesi için doğru seçim yapılması ( vakumlu, konveyorlu, süpürme sistemli) oldukça önemlidir. 
 • Uygun bir filtrasizasyon sistemi kullanılmalıdır.
 • Uygun iklimlendirme seçimi yapılmalıdır.

Tüm bunlarla birlikte operatör seçiminde de iyi yapılması gerekmektedir. Unutmayın ki tüm şartlar en uygun şekilde yerine getirilmiş olsa dahi, işini iyi yapmayan ya da yeteri düzeyde deneyimi olmayan bir operatör büyük sorunlara neden olacaktır. En iyi ihtimalle oldukça düşük verimli bir iş hacmi ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Bunun yanında kumlama kabininin kullanılacağı coğrafi konumunun da iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Ortam koşullarında ki nem ve sıcaklığa göre gerekli iklimlendirme çalışmalarının titizlikle yapmış olmalısınız.